A depresszió tünetei és terápiája

Depresszió kezelése pszichoterápiával

Szerző:

A depresszió okai és eredeteNapjainkban úton-útfélen, szinte bárkitől hallhatjuk a „depis” kifejezést. Divattá, szlogenné vált így címkézni magunkat, másokat. Ezért is fontos, hogy tisztázzuk a fogalmat, mindenekelőtt, hogy különbséget tegyünk depresszív hangulat és a depresszió, mint pszichiátriai kórkép között.

A depresszió különböző formában és súlyossági fokozatban jelenhet meg betegségként. Lehet hirtelen fellépő, akut vagy évek óta fennálló, krónikussá vált megbetegedés. Létezhet egységes tünetként (unipoláris) vagy váltakozhat mániás ciklusokkal (bipoláris). A klinikai gyakorlatban külön besorolást kap a skizoaffektiv pszichózisos depresszió és a pszichotikus szintű depresszió, és még hosszasan sorolhatnánk a depresszió egyéb fajtáit, ezek azonban már többnyire hosszabb-rövidebb ideig tartó kórházi kezelést is igényelhetnek.

A depresszió okai és eredete szempontjából beszélünk endogén és exogén depresszióról. Az endogén depresszió hátterében a szervezet rendellenes működése áll: a neurotranszmitterek csökkent szintje, felborult egyensúlya, esetlegesen vitaminhiány idézheti elő a tüneteket.

Az exogén depresszió mindig valamilyen külső, jól beazonosítható körülmény hatására kialakuló reaktív állapot. Ez lehet valamilyen súlyos személyes tragédia, katasztrófa átélése, lelki trauma, krízishelyzet, szeretett személy elvesztése, gyász, szerelmi bánat, kudarc, egzisztenciális válság, gazdasági veszteség, egészségi állapotromlás, társadalmi, szociális kirekesztettség és számos egyéb, a személy életére mély hatást gyakoroló kritikus változás.
Ezeket a kritikus helyzeteket mindenki másképpen éli meg és eltérő mértékben tudja feldolgozni. Van, aki viszonylag hamar túljut egy-egy válságos időszakon, és van, akinél a depresszió tünetei jelentkeznek.

-        
Indokolatlan testi panaszai vannak, amelyeknek nincs orvosi háttere?
-         Gyakori fejfájást, izomfájdalmakat, gyomorpanaszokat érez?
-         Nem tud elaludni, korán felébred, vagy éppen ellenkezőleg, sokat alszik és mégis kimerülten ébred?
-         Szinte állandó kedvetlenség, fáradtságérzés, letargikus hangulat jellemzi?
-         Romlott a teljesítőképessége, szétszórt, nem tud tartósan egy dologra koncentrálni?
-         Étvágytalan, csak turkál az ételben, testsúlyából is veszített, esetleg az egyetlen örömforrást az étkezések jelentik és jelentősen hízott az utóbbi időben?
-         Csökkent a szexuális vágya vagy váratlanul megszűnt a menstruációja?
-         Külsőleg is elhanyagolja önmagát?
-         Délutánonként még mindig hálóruhában, leverten üldögél, maga elé meredve?
-         Kerüli az embereket, elhidegült a barátaitól, családtagjaitól?
-         Közömbössé, fásulttá vált a külvilág eseményei iránt, nem érdekli az, ami másokkal történik?
-         Nem talál semmilyen örömet az életben?
-         Nem tud önfeledten kikapcsolni, vidáman feloldódni?
-         Bosszantja a környezete?
-         Gyakran ok nélkül szeretné elsírni magát?
-         Elhagyatottnak, kétségbeesettnek érzi magát?
-         Reménytelennek, sötétnek látja a jövőt, amiből nincs kiút?
-         Értéktelennek értékeli saját magát?
-         Nem látja értelmét a további életnek?
-         Öngyilkossági gondolatai vannak?

Ezek a depressziót kísérő legjellemzőbb jelenségek, érzések.

Amennyiben úgy érzi, ezek a tünetek túlságosan is jellemzőek Önre az utóbbi időben, javaslom a honlapomon online elérhető Beck-féle Depressziós Skála kitöltését:

 

Gyógyszeres kezeléssel, azaz antidepresszánsok alkalmazásával a tünetek egy része csökkenthető. Fontos tudni azonban, hogy az antidepresszánsok számos káros mellékhatást váltanak ki, és a hozzászokás veszélye igen nagy, emiatt csak nagyon súlyos esetben indokolt a szedésük. 

A depresszió pszichoterápiával, a tüneti háttér feltárásával és a problémás góc feloldásával jól kezelhető.



Kérdés, üzenet küldése Bencsik Andrea pszichológusnak:

Üzenete közvetlenül a személyes mail-boxomba érkezik és sehol, semmilyen módon nem kerül nyilvánosságra.
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező.

Név (*)

Kérem írja be a teljes nevét
E-mail (*)

Hibás e-mail címet adott meg
E-mail ismét (*)

A két email cím nem egyezik
Üzenet (*)

Kérem írja be üzenetét
Biztonsági kód (*)
Biztonsági kód (*)
   kód frissítése
Biztonsági kód érvénytelen
(*)

Kérem tekintse át, és fogadja el Adatvédelmi tájékoztatónkat, és jelölje be a négyzetet. Az üzenetét csak ezt követően továbbítja a rendszer.

  


Üzenete sikeres elküldését követően egy visszaigazolást fog látni. Amennyiben a visszaigazoló ablak nem jelenik meg, kérem görgesse le az oldalt az űrlap esetleges hibaüzeneteinek megtekintéséhez, javításhoz.




 

Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.