Pánikbetegség, pánikrohamok pszichoterápiája

Pánikbetegség, pánikroham tünetei

Szerző:

Pánikbetegség, pánikrohamokMindenekelőtt szeretném leszögezni azt a tényt, hogy a pánikbetegségről és annak kezelési módjáról igencsak megoszlóak a szakmai vélemények. A pszichiáterek nagy része elsősorban gyógyszeres megoldáshoz folyamodik, míg a pszichológusok a kognitív pszichoterápia módszerét helyezik előtérbe.

Pszichológusként én a pszichés tünetek gyógyszeres kezeléséről úgy vélekedem, hogy súlyosabb esetekben talán indokolt megoldás lehet, és valóban csökkentheti a páciensek által átélt  negatív, szorongást keltő érzéseket, de mindenképpen tüneti kezelésnek tekintem.
A tüneteken keresztül ugyanis mindig a tudatalattink üzen valamit. Ezt az üzenetet kell megfejtenünk, ezekre a jelekre kell odafigyelnünk és megfelelő módon értelmeznünk, feldolgoznunk. Enélkül nincs igazi gyógyulás.

A problémát főként ott látom, hogy a társadalombiztosítás által elérhető pszichiátriai rendelések rendkívül leterheltek, alig pár perc jut egy-egy beteggel való foglalkozásra, így értelemszerűen eleve kézenfekvő és gyors megoldásnak ígérkezik a receptírás. Egy „csodabogyó” sok mindent megoldhat. Már ha létezne igazi csodabogyó.

Arról azonban nagyon kevesen beszélnek úgy igazán és komolyan, hogy ezek a gyógyszerek átmenetileg ugyan csökkentik a tüneteket, de hosszú távon rendkívül káros mellékhatásokat is okozhatnak, ráadásul függőséget is kialakítanak. Azaz - hétköznapi megfogalmazással élve -, rendesen kiütnek, lenyugtatnak, egyfajta kellemes lebegős érzést nyújtanak, majd mindennapi szükségletté válnak. Kétségtelenül igaz lehet, hogy jó ez a lebegés, de egészen más tünetek jelentkeznek a bogyók elhagyása után. Éppen úgy, mint a kábítószerfüggőknél. Egyszercsak nincs élet nélküle...

E kis kitérő után nézzünk néhány kérdést:

- Erős szívdobogást és nehéz légzést érez?
- Menekülési vágya van a jelenlegi életéből, helyzetéből?
- Kiveri a verejték?
- Szurkáló érzések jelentkeznek valamely testrészén?  
- Szédül?
- Éjszakánként felriad?
- Halálfélelme van?
- Indokolatlan remegés, reszketés tör Önre?
- Úgy érzi, elveszített mindent kontrollt és irányítást az életéből?
- Olykor szinte kiszáll a testéből?
- Az őrület határán érzi magát?
- Úgy érzi, a következő pillanatban biztosan meg fog halni?
- Hirtelen jönnek ezek az érzések?
- Átlagosan 2-8 percig tartanak?

Jellemzően ezek a tünetek jelentkeznek a pánikbetegként diagnosztizált pácienseknél.

Más jellegű szorongásos érzésektől eltérően a pánik igen intenzív, erős rohamokban, hirtelen és látható ok nélkül jelentkezik. 

A pánikbetegség lefutása nagymértékben függ attól, hogy mikor kezdődik a gyógyító munka. Későn kezdett kezelés esetén akár évekig is eltarthat, és súlyosan befolyásolhatja a mindennapokat, nem csak a rohamok, hanem a lelepleződéstől való félelem, az eltitkolásra tett erőfeszítések miatt is.

A pánikrohamok önmaguktól nem múlnak el. Az időben megkezdett pszichoterápiás kezelés néhány hét vagy hónap alatt tünetmentességet eredményezhet.



Kérdés, üzenet küldése Bencsik Andrea pszichológusnak:

Üzenete közvetlenül a személyes mail-boxomba érkezik és sehol, semmilyen módon nem kerül nyilvánosságra.
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező.

Név (*)

Kérem írja be a teljes nevét
E-mail (*)

Hibás e-mail címet adott meg
E-mail ismét (*)

A két email cím nem egyezik
Üzenet (*)

Kérem írja be üzenetét
Biztonsági kód (*)
Biztonsági kód (*)
   kód frissítése
Biztonsági kód érvénytelen
(*)

Kérem tekintse át, és fogadja el Adatvédelmi tájékoztatónkat, és jelölje be a négyzetet. Az üzenetét csak ezt követően továbbítja a rendszer.

  


Üzenete sikeres elküldését követően egy visszaigazolást fog látni. Amennyiben a visszaigazoló ablak nem jelenik meg, kérem görgesse le az oldalt az űrlap esetleges hibaüzeneteinek megtekintéséhez, javításhoz.




 

Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.