Béranyaság, dajkaanyaság

Szerző:
Kossuth Rádió, Napközben - 2009. július 22. 
 
Béranyaság, dajkaanyaságMagyarországon törvényileg tiltott, hogy az a házaspár, akinek csak azért nem lehet saját gyermeke, mert a nő valamilyen orvosi ok miatt nem tud kihordani egy terhességet, béranyát vagy dajkaanyát kérjen meg a magzat kihordására. Az érintett házaspároknak azonban ez lenne az egyetlen lehetőségük arra, hogy genetikailag saját gyermekük szülessen. Miközben napról napra növekszik az ezzel a nehézséggel szembesülők száma, a törvényi szabályozás területén nem látszik elmozdulás. 
 
Ezzel szemben Ukrajnában a törvény által megengedett, Romániában nem tiltott, de nem is szabályozott, míg Indiában kifejezetten egy egész iparág épült a béranyaság köré. A magyar házaspárok nem tehetnek mást, mint felkeresik ezeket az országokat és az ottani szolgáltatásokat veszik igénybe. Már akik anyagilag mindezt megtehetik, hiszen nagyon komoly összegekbe kerül.
 
Szerencsére a médiában dolgozó szerkesztők és riporterek érzékelik a probléma fontosságát, így egyre több helyen lehet látni, hallani a témáról. A mai rádióműsorban - a hazánkban és más országokban kialakult helyzetkép nyomán - több szakértő megszólaltatásával igyekeztek orvosi, jogi és pszichológiai szempontból körbejárni a nagyon is bonyolult kérdéseket. Pszichológusként voltam a délelőtti adás vendége.
 
Dr. Dósa Ágnes, orvos-jogász, a SOTE egyetemi adjunktusa a béranyasággal kapcsolatos visszás kérdéseket jogi oldalról közelítette meg. A jogi nomenklatúra szerint az minősül a gyermek anyjának, aki a terhességet kihordja és a csecsemőt megszüli. Bármennyire nem a saját petesejtjéből történt a fogantatás. Emiatt a szokásos örökbefogadási procedúrát kell végigcsinálni annak érdekében, hogy a gyermek a béranyát megbízó házaspárhoz kerülhessen.
 
A helyzetet tovább bonyolítja az, ha a béranya külföldi állampolgár, ilyen esetben a nemzetközi törvények szerint kell eljárni. Mindezek egyszerűsítésére áthidaló megoldást jelenthet, ha a béranya magyar állampolgár, az embrió beültetése ugyan külföldön történik, de a gyermek születése Magyarországon, így már „csak” az itteni örökbefogadási kálváriát kell végigjárni.
 
Azonban további lényeges kérdések is felmerülnek:
- Mi történik, ha fogyatékos gyermek születik, vagy a szülés során maradandó károsodás éri a csecsemőt? Ebben az esetben is vállalják a genetikai szülők a felelősséget egy életen át? Kötelezhetők erre?
- Mi lesz a gyermek sorsa, ha valamilyen tragédia folytán az egyik szülő vagy mindkettő váratlanul életét veszti a terhesség idején?
- Melyik szülőfél jogosult a gyermek felnevelésére, ha időközben tönkremegy a házassági kapcsolat és elválnak?
- Megteheti-e a szülőanya, hogy a terhesség során kialakult érzelmi kötődés folytán mégsem mond le a gyermekről?

És ez utóbbi már sokkal inkább a pszichológia területét érinti. Ma már tényszerűen tudjuk, hogy a gyermek érzelmi élete sem a születéskor, hanem a fogantatáskor kezdődik. Jelentős lelki hatások érik a magzatot már az anyaméhben eltöltött hónapok során. A terhesség alatt pedig olyan hormonális változások következnek be a női szervezetben, melyek felerősítik az anyai ösztönöket, érzéseket.
 
A szülés során felszabaduló oxitocin szintén jelentős szerepet játszik a kötődési folyamat erősítésében. A terhesség során az anya saját vérén keresztül táplálja a magzatot, teljes szimbiózisban él és mozog vele. Bármennyire erős az az elhatározása a döntés meghozatalakor, hogy ő csak a méhét adja kölcsönbe az egész folyamathoz, akár anyagi, akár altruista szempontok miatt, nehezen bejósolható, hogy a fent leírt hormonális változások mennyire tartják szilárdan eredeti álláspontját.
 
„Nő legyen a talpán”, aki maga is átélvén az anyaság semmihez nem fogható magasztos élményét, egyszerűen és ránézés nélkül búcsút tud inteni annak a gyermeknek, akit kilenc hónapon keresztül a szíve alatt hordott. Vagy ha közeli rokonának teszi ezt a szívességet, nem a sajátjaként néz egy életen keresztül a megszületett gyermekre.
 
Félreértés ne essék, maximálisan együtt érzek azokkal a házaspárokkal, akiknek nem adatik meg az a bizonyos kilenc hónap. Valószínűleg magam is mindent megtennék annak érdekében, hogy gyermekem lehessen. Ugyanakkor nagyon fontosnak tartom, hogy számításba vegyük a veszélyeket, kockázatokat hordozó kérdéseket is. Amelyek a béranyaság esetében talán még az örökbefogadásénál is sokkal bonyolultabbak...
 

Kérdés, üzenet küldése Bencsik Andrea pszichológusnak:

Üzenete közvetlenül a személyes mail-boxomba érkezik és sehol, semmilyen módon nem kerül nyilvánosságra.
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező.

Név (*)

Kérem írja be a teljes nevét
E-mail (*)

Hibás e-mail címet adott meg
E-mail ismét (*)

A két email cím nem egyezik
Üzenet (*)

Kérem írja be üzenetét
Biztonsági kód (*)
Biztonsági kód (*)
   kód frissítése
Biztonsági kód érvénytelen
(*)

Kérem tekintse át, és fogadja el Adatvédelmi tájékoztatónkat, és jelölje be a négyzetet. Az üzenetét csak ezt követően továbbítja a rendszer.

  


Üzenete sikeres elküldését követően egy visszaigazolást fog látni. Amennyiben a visszaigazoló ablak nem jelenik meg, kérem görgesse le az oldalt az űrlap esetleges hibaüzeneteinek megtekintéséhez, javításhoz.




 

Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.