Várni a csodát

Szerző:
Megjelent: ELLE Magazin, 2008 májusi szám
 
A házaspárok már közel 25 százaléka érintett a meddőség kérdésébenA legfrissebb kutatások szerint napjainkban a házaspárok már közel 25 százaléka érintett a meddőség kérdésében.
 
Számuk csaknem duplájára nőtt az elmúlt öt év alatt. Azaz minden negyedik-ötödik pár átéli a csalódást, hogy nem jön, nem akkor jön, és nem úgy jön a gyermekáldás, ahogyan megálmodták.
 
Magyarországon ez a kérdés közel 400 000 embert érint. Elgondolkodom: ha a jelenlegi tendencia nem változik, a következő generációknak talán csak csekély töredéke élheti át a természetes fogantatás örömeit.
Merre tartunk? Mi lesz a jövő? Lesznek-e még egyáltalán spontán módon, azaz nászágyban, szerelmes ölelés közben fogant bébik 20-30-40-50 év múlva?
 
Pszichológusként húsz éve foglalkozom babára vágyó házaspárokkal. Az elmúlt két évtizedben végigkövettem az orvostudomány fejlődését. Számtalanszor együtt örülhettem olyan párokkal, akik egy-egy újabb orvosi technológia megjelenésének köszönhették a szülői örömöket.
 
Nem csak olyanok kérték, kérik a segítségemet, akiknél az orvosi kivizsgálás nem talált fizikai okot a meddőség hátterében, azaz akiknél pszichés meddőség gyanúja áll fenn. Hozzám fordulnak olyan párok, nők is, akiknél nagyon egyértelműen kimutathatók az orvosi okok, a kezelés mégsem hozza meg a várt eredményt. Túl vannak a többedik inszemináción vagy lombik-programon, veszteségeken, és elkeseredettek, csalódottak, egyre inkább szoronganak, depressziós tünetekkel küzdenek. A gyógyszeres kezelés rendkívül megterhelő fizikailag és lelkileg egyaránt (és most nem térek ki az anyagi vonatkozásokra), a hormonháztartás felborulása szélsőséges érzelmi állapotokat indít el a szervezetben. 
 
Emellett a sorozatos kudarcélmény rávetül a pszichére, gyakran önértékelési válságot, kisebbrendűségi érzést, párkapcsolati konfliktust generál. A gondolkodás egyre erősebben egy témakörre fókuszál, a lelki egyensúly felborulása egy szűrt szemüvegen keresztül láttatja a külvilágot. Az észlelés szinte törvényszerűen leszűkül a „van gyereke” vagy „nincs gyereke” dimenziójára.
 
Az érintettek sokszor azt élik meg, hogy hirtelen minden, az utcán szembejövő nő várandós vagy babakocsit tol. A környezetükből is sorozatosan érkeznek hírek az újabb gyermekáldásokról. Mindez még fájdalmasabbá teszi annak megélését, hogy „nekünk még mindig nem jött össze”. Kialakul egyfajta irigység azokkal szemben, akiknek sikerült, akiknek ez is könnyen megy. Az érzelmi feldolgozás védekezésre ösztönöz, óhatatlanul bekövetkezik egy olyan időszak, amikor az érintett elfordul a babás vagy babára váró rokonoktól, ismerősöktől, kerüli a velük való találkozást. Az érzelmi válsághoz gyakran bűntudat érzése is társul, amiért nem tud örülni mások örömének. Már nem csak értéktelenebbnek és kevesebbnek, hanem gonosznak is érzi önmagát. 
 
Ezek az érzések, gondolatok a feldolgozás folyamatának nagyon is természetes részei és velejárói. Megálmodtunk valamit, amiről azt tanultuk, hogy biológiai adottság. Hogy a természet hónapról hónapra gondoskodik arról, hogy szerelmünk gyümölcsöt érleljen. Nem kell hozzá mást tennünk, mint kellő közelségben összebújni a társunkkal. 
 
Azzal szembesülni, hogy ez nem így van, hogy a kontroll, az irányítás nem a mi kezünkben van, nem kis kihívás. Az idő megélése is óhatatlanul más arculatot ölt. Különösen hogy azt sem tudni előre, meddig kell még várni a csodát: a következő hónapig, fél évig, egy évig vagy még tovább?
 
A most, a jelenben átélt kudarcélmény és csalódottság túl erős ahhoz, hogy hinni engedjen a jövőben. A következő hónap vagy a következő lombikprogram fényévnyi távolságnak tűnik. És senki nem lát a jövőbe. Pedig az eredmények azt igazolják, hogy az esetek döntő többségében van megoldás, és előbb-utóbb szinte mindenki számára elkövetkezik az az örömteli nap, amikor a teszt végre két csíkot mutat.
 
Később visszatekintve, ölben egy vagy több gyermekkel, az ide vezető hosszú út fájdalmai és megpróbáltatásai már eltörpülnek.



Kérdés, üzenet küldése Bencsik Andrea pszichológusnak:

Üzenete közvetlenül a személyes mail-boxomba érkezik és sehol, semmilyen módon nem kerül nyilvánosságra.
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező.

Név (*)

Kérem írja be a teljes nevét
E-mail (*)

Hibás e-mail címet adott meg
E-mail ismét (*)

A két email cím nem egyezik
Üzenet (*)

Kérem írja be üzenetét
Biztonsági kód (*)
Biztonsági kód (*)
   kód frissítése
Biztonsági kód érvénytelen
(*)

Kérem tekintse át, és fogadja el Adatvédelmi tájékoztatónkat, és jelölje be a négyzetet. Az üzenetét csak ezt követően továbbítja a rendszer.

  


Üzenete sikeres elküldését követően egy visszaigazolást fog látni. Amennyiben a visszaigazoló ablak nem jelenik meg, kérem görgesse le az oldalt az űrlap esetleges hibaüzeneteinek megtekintéséhez, javításhoz.




 

Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.