Pszichológiai tesztek a felvételi folyamatban

Szerző:
 
Pszichológiai tesztek a felvételi folyamatbanÚj munkatársak kiválasztása esetén egyre inkább elterjedt, hogy a vállalatok pszichológiai tesztvizsgálatokat is végeznek, végeztetnek a pályázókkal.
 
A pszichológiai teszteket a vizsgálat célja szerint különbözőképpen csoportosíthatjuk. Alapvetően megkülönböztetjük a személyiségteszteket és a teljesítményteszteket.
 
A személyiségtesztek lényeges jellemzője, hogy megoldásuk általában nincs időhatárhoz kötve, s nem tartalmaznak „jó” vagy „rossz” választ. Ahogy a nevében is benne van, értékelésük által a személyiségről kaphatunk átfogó képet és jellemrajzot. A vizsgált személy viselkedése, másokhoz és a külvilághoz fűződő kapcsolatai, irányultsága, érzelmei, gondolatai, motivációi, indítékai ismerhetők meg a válaszok értékelésén keresztül. 
 
A klinikai pszichológiában használatos személyiségtesztek (pl. Rorschach-teszt, Szondi teszt, MMPI) a lelki tevékenység mély rétegeit tárják fel, segítve a patológiás folyamatok megismerését, a diagnosztikát és a gyógyítást. Ezen tesztek alkalmazása a munka területén, az új munkatársak kiválasztásában vagy a meglévő munkatársak megismerésében nemcsak szükségtelen, de kifejezetten etikátlan és elkerülendő: a munkaadó nem szerezhet tudomást és ismereteket ilyen mélységben munkavállalójáról, annak belső érzelmi világáról. 
 
Azon kérdések, melyek a munkáltató számára lényegesek, azon személyiségjegyek és vonások, melyek a munkavégzés szempontjából fontosak és relevánsak, megválaszolhatóak és kimutathatóak olyan pszichológiai tesztek segítségével, melyeket kifejezetten erre a célra – az egészséges emberek vizsgálatára - dolgoztak ki. 
 
Ezek közül jelenleg talán a legelterjedtebb és leginkább használatos Magyarországon a Kaliforniai Pszichológiai Kérdőív (CPI). Alkalmazása azért is népszerű, mert a válaszadás nehezen hamisítható, a teszt felvétele ismételhető. 
 
Számos egyszerűbb és rövidebb személyiségteszt is létezik. Néhány vállalatnál – elsősorban multinacionális cégeknél – szívesen alkalmaznak saját kidolgozású teszteket, kérdőíveket.
 
Fontos kritérium a személyiségtesztek értékelésében, hogy kizárólag pszichológus szakember végezheti, s a tesztek által kapott információkat szigorúan bizalmasan kell kezelni. 
 
A teljesítménytesztek fő jellemzője, hogy megoldásukra adott idő áll rendelkezésre, s egyértelműen értékelhető a válaszról, hogy „jó” vagy „rossz”. Megkülönböztetünk intelligencia teszteket és különböző képességeket vizsgáló eljárásokat. 
Az intelligencia mérésére leggyakrabban a Wechsler által kidolgozott MAWI-tesztet vagy az Amthauer-féle Intelligencia Struktúra Tesztet (IST) alkalmazzák. Mindkét teszt összetett, részfeladatokból áll, és az általános intelligencia-színvonal mellett részletes és átfogó intelligenciaprofil megismerésére nyújt lehetőséget, az intelligencia részterületeinek és összetevőinek értékeléséhez ad támpontot. 
 
Raven „Progresszív Mátrixok” tesztje és Eysenck tesztsorozatai szintén használatosak az általános intelligencia vizsgálatában. 
 
A képességtesztek segítségével adott munkakör betöltéséhez szükséges alapvető képességek megléte és minősége értékelhető. Ezek közé tartoznak többek között a figyelemvizsgáló eljárások, a hibaészlelés pontosságának és gyorsaságának mérése, a reakcióidő mérések, a szervezőkészséget értékelő feladatsorok valamint a vezetői képességeket feltáró módszerek. 
 
Külön tesztek és kérdéssorok használatosak a személyek érdeklődésének és motivációinak vizsgálatára.
 
A munkavállaló jobb és teljesebb megismerése érdekében természetesen még számos speciális teszt és vizsgálat létezik. A fentebb említettek a leggyakrabban használatosak, a teljesség igénye nélkül.
 
Gyakran felmerül az a kérdés, hogy mennyire lehet „csalni” a pszichológiai tesztek kitöltésekor. Természetesen a teljesítménytesztek esetében bizonyos válaszok előzőleg betanulhatók. Ha az állásra jelentkező valahonnan megszerzi azt az információt, hogy mely teszttel fogják „vizsgálni”, és ismeretségi körből hozzájut a helyes megoldásokhoz, nyilvánvalóan jobb eredményeket fog elérni tényleges képességeinél.
 
Kérdés, hogy mit ér el vele ? Vagy mit ér el azzal, ha a személyiségteszt kitöltésénél nem az őszinteségre, nem saját gondolkodására hagyatkozik, hanem aszerint válaszol, amit vélekedése szerint az értékelő látni szeretne a teszteredményekből ? Bekerülhet ugyan egy munkahelyre, egy számára megálmodott munkakörbe, de az első hetekben ki fog derülni, hogy nem tud megbirkózni a kapott feladatokkal; hogy nem képes beilleszkedni a munkahelyi közösségbe, s kudarcok sorozatát fogja átélni.
 
A megfelelő jelölt kiválasztásával kapcsolatban ugyanis érdemes tudni, hogy a munkáltatók egy állás meghirdetésekor összeállítanak egy elvárásrendszert, egy úgynevezett kompetencia-profilt. Ebben részletesen meghatározzák, hogy milyen képzettséggel, képességekkel, készségekkel kell rendelkeznie az új munkatársnak. Figyelembe veszik azt is, hogy milyen meglévő csapatba, milyen típusú kollégák közé fog kerülni az új munkatárs, s ennek megfelelően is meghatározzák az elvárt személyiségjegyeket, tulajdonságokat. 
 
Vannak munkakörök, munkacsoportok, ahova adott esetben magabiztos, határozott, irányító típusú személyt keresnek. De előfordulhat az ellenkezője is: már amúgy is tele van a csapat domináns egyéniségekkel, és éppen egy zárkózottabb, csendesebb kollégát szeretnének felvenni az egyensúly kialakítása érdekében. Ha tehát a felvételkor eljátsszuk a csendes, visszahúzódó „nyuszit”, miközben valójában az ellenkezője vagyunk, már a második napon biztosan konfliktusba fogunk keveredni a többiekkel. Ha pedig nyuszi létünkre a magabiztosság megtestesítőjét sikerül előadnunk, garantáltan összetörhet napokon belül meglévő önbizalmunk.
 
Mindezek fényében mindig és minden pályázónak hangsúlyozottan azt a tanácsot szoktam adni: a tesztek kitöltése és az interjún való beszélgetés során is azt nyújtsa, amire igazán képes, és ami igazi ÖNMAGA !
 
Ezzel adja meg saját maga számára azt az esélyt, hogy valóban a számára megfelelő állást fogja elnyerni. 


Kérdés, üzenet küldése Bencsik Andrea pszichológusnak:

Üzenete közvetlenül a személyes mail-boxomba érkezik és sehol, semmilyen módon nem kerül nyilvánosságra.
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező.

Név (*)

Kérem írja be a teljes nevét
E-mail (*)

Hibás e-mail címet adott meg
E-mail ismét (*)

A két email cím nem egyezik
Üzenet (*)

Kérem írja be üzenetét
Biztonsági kód (*)
Biztonsági kód (*)
   kód frissítése
Biztonsági kód érvénytelen
(*)

Kérem tekintse át, és fogadja el Adatvédelmi tájékoztatónkat, és jelölje be a négyzetet. Az üzenetét csak ezt követően továbbítja a rendszer.

  


Üzenete sikeres elküldését követően egy visszaigazolást fog látni. Amennyiben a visszaigazoló ablak nem jelenik meg, kérem görgesse le az oldalt az űrlap esetleges hibaüzeneteinek megtekintéséhez, javításhoz.




Ha rendelkezik okostelefonnal, elmentheti telefon számom, email címem és a beolvasott kódban található linkre kattintva jelentkezhet személyes vagy online pszichológiai terápiára személyes vagy online pszichológiai terápiára
Bencsik Andrea Pszichológus * Online, Veszprém, Zala, Vas, Somogy és Győr-Sopron megyében Indítsa el a QR kód alkalmazást, tartsa a kamerát a vonalkód fölé és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, egy halk hangjelzés után a képernyőre ki is írja az adatokat.

Online Pszichológiai tanácsadás Skype-on



Online pszichológiai tanácsadás

Online pszichológiai tanácsadásOnline pszichológiai tanácsadás? Amikor először hallottam erről a más országokban már bevált módszerről, megvallom őszintén, hogy élesen tiltakoztam. Azóta eltelt pár év, megváltoztak a dolgok, így a vélekedésem is.

Ma már minden elérhető interneten keresztül. Nem csak információk. Rendelhetünk bármit online, termékeket, ételt, ruházatot. Találhatunk társat is ezen a csatornán.

Az internet természetessé vált az élet minden területén. E-mailen, skype.on és különböző közösségi oldalakon keresztül osztjuk meg a velünk történő eseményeket, így tartjuk a kapcsolatot barátainkkal, ismerőseinkkel.

Miért ne kérhetnénk online tanácsot egy pszichológustól, ha éppen úgy érezzük, hogy elakadtunk az életünk fontos kérdéseiben?

Az online pszichológiai tanácsadás e-mailen vagy skype-on történő kapcsolatfelvétel nyomán történik.

A részletekkel kapcsolatban látogasson el az onlinepszichologus.com honlapomra.

Megmenthető házasság

Házasságterápia, a párkapcsolati terápiaAmikor egy házasság válságba kerül, amikor két ember egy ideje már nem igazán tud szót érteni egymással, nem képes közös nevezőre jutni, szinte jeges zuhanyként fogalmazódik meg a válás gondolata.

Szerencsére egyre többen tudják, hogy ebben a helyzetben is van segítség, és nem feltétlenül a végletesség jelent megoldást.

Pszichológusként azt tapasztalom, hogy azok a házasságok megmenthetőek, ahol megvan az elegendő érzelmi alap egymás iránt, és ahol mindkét félben megvan a törekvés egy megújult, közös jövő kialakítására.

A házasságterápia, a párkapcsolati terápia speciális módszerekkel nyithat új dimenziót nő és férfi számára a harmónia visszaszerzéséhez.

Meddőség és Lélek

Pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás meddőség eseténKözismert statisztikai tény, hogy napjainkban minden negyedik házaspár szembesül a vágyott gyermekáldás elmaradásával.

Az esetek 30 százalékában kifejezetten lelki okok állnak a terméketlenség hátterében.

Pszichológusként ugyanakkor azt is tapasztalom, hogy a kimutatott orvosi okok, a felállított diagnózisok a maguk szárazságával súlyos lelki válságot, belső megrendülést, a férfi és női önazonosság elbizonytalanodását váltják ki az érintetteknél.

A meddőségi kezelések jelentős fizikai és pszichés megterhelést jelentenek a nők számára.

A siker elérésében, a babavárásig vezető, sokszor rögös úton komoly segítséget jelent a pszichoterápia vagy a támogató pszichológiai tanácsadás.